czwartek, 20 stycznia 2011

Przenoszenie formatowania z wykresu na wykres w Excelu 2003

-Na poniższym rysunku mamy przedstawiony sformatowany wykres, którego formatowanie będziemy przenosić na kolejny projekt. Klikamy w dowolny obszar wykresu, używamy skrótu klawiszowego Carl + c





-Następnie na obszarze wykresu docelowego klikamy w dowolne miejsce i z menu Edycja wybieramy opcje Wklej specjalne.
W miejscu otwarcia się okna dialogowego wybieramy opcje Formaty i zatwierdzamy, klikając Ok.





Formatowanie niestandardowe w Excelu 2003

- Gdy chcemy dodać do arkuszy kalkulacyjnego liczby rozpoczynając kończące  się 0, powinieneś nadać całej kolumnie format tekstowy w innym przypadku zostaną one usuwane .







-Zaznaczamy całą kolumnę, klikając jej nagłówek z oznaczeniem literowym. Prawym przyciskiem dajemy formatuj komórki. W liście kategorii zaznaczamy Niestandardowe. W polu Typ wpisz 0,00 i zatwierdzamy, klikając Ok.

 

 

środa, 19 stycznia 2011

Funkcja RANDBETWEEN w Excelu 2003

- Funkcja o nazwie RANDBETWEEN  jest to funkcja mało znana i popularna. Aby z niej korzystać musimy ją uaktywnić dodatek w Excelu o nazwie Analysis ToolPak, w przypadku wersji 2001 jest to zbędne. 






- Z menu Narzędzia wybieramy opcje Dodatki. W oknie dialogowym pojawi nam się zaznaczamy dodatek i klikamy przycisk OK.Następnie przechodzimy do wyznaczania liczb losowych. Zaznaczamy określoną liczbę komórek i wpisujemy następującą formułę
=RANDBETWEEN(1;7)

-Liczby losowe będą się zmieniać wraz z każdym przeliczeniem arkusza. Aby utrwalić wyniki pokazane  przez formułę, zamień je na wartości (skopiuj zawartość komórek, a następnie uruchom polecenie Wklej specjalnie/Wartości).




Hiperłącza w Excelu 2003


- Mamy wprowadzone w arkuszu dane na których chcemy zastosować formułę hiperłącza








- W komórce B2 wprowadź następującą formułę: 

=HIPERŁĄCZE(ZŁĄCZ.TEKSTY("http://www.";A2))

- Po złączeniu tekstu powstanie hiperłącze, po którym kliknięciu zostanie otworzona strona internetowa.

- Możemy  mieć problemy ze skopiowaniem formuły w dół, ponieważ kliknięcie komórki B2 spowoduje uaktywnienie hiperłącza. W tym przypadku , zaznaczamy komórkę B2.Teraz możesz skopiować formułę w dół, korzystając z uchwytu wypełnienia (prawy dolny róg komórki).



wtorek, 18 stycznia 2011

Ustawienia strony w Excelu 2003

- Aby zmienić ustawiani strony wchodzimy w plik, ustawienia strony. Gdy mamy już okno dialogowe widzimy cztery zakładki : strona, margines, nagłówek/stopka, arkusz. W  pierwszej zakładce strona możemy ustawić wygląd strony orientacyjnie czyli czy chcemy w pionie czy poziomie , możemy stronę ze skalować oraz wybrać rozmiar papieru oraz jakość.




-Następną zakładką jaką posiadamy jest marines dzięki tym ustawieniom uzyskamy idealny wydruk. 



-Kolejną zakładka jest nagłówek/stopka, wstawiamy po to aby na każdej stronie wydruku widniały jakieś informacje typu logo, data itp.







-Ostatnim  jest arkusz dzięki tym ustawieniom  możemy wyznaczyć obszar wydruku,. Tytuł wydruku druk oraz kolejność.





Wstawianie ClipArtów w Excelu 2003

-Aby wstawić ClipArta tzw. gotową grafike , klikamy w pasek wstaw obraz, clipart. Wyświetla nam się okno dialogowe. Pozwala nam ono wyszukać i przeglądać obrazki w celu ich wstawienia. W którym wybieramy z listy kolekcja z pakietu Office lub opcje wyszukaj wpisujemy tam temat grafiki np. sport.




- Z listy którą wybraliśmy, wybieramy z kategorie która nas interesuje np. Sport, zawodnicy. Klikamy na wybrany obrazek prawym przyciskiem myszy i dajemy kopiuj.






-W odpowiednim miejscu na arkuszy klikamy prawym przyciskiem myszy wklej.
-Aby zmniejszyć rozmiar clipu za pomocą strzałki która się pojawia przy najechaniu myszką na punkty dookoła obrazka, możemy zmniejszyć lub powiększyć obrazek oraz zmienić jego położenie 








piątek, 14 stycznia 2011

Funkcja „Data” w Excelu


-Dzięki funkcji Data mamy umożliwione utworzenie daty z komponentów reprezentujących rok, miesiąc i dzień. W arkuszu wpisujemy dane ; dzień, miesiąc i dzień.







-W komórce E2 wstawiamy funkcje Data z kategorii Daty i Czasu, wprowadzamy argumenty funkcji w odpowiednie paski. Zatwierdzamy przyciskiem Ok.









Tworzenie schematu organizacyjnego w Excelu 2003


-Aby wykonać schemat organizacyjny korzystamy z opcji „schemat organizacyjny” który znajduje się w pasku wstaw, obraz.








-Wyświetla nam się gotowy układ który możemy zmieniać poprzez opcje układ, która znajduje się na pasku który nam się wyświetlił przy schemacie. Aby zimnic kolor, obramowanie korzystamy z opcji autoformatowanie.Po sformatowaniu schematu możemy wprowadzić tekst do naszego schematu.Takim sposobem mamy gotowy schemat organizacyjny.








czwartek, 13 stycznia 2011

Zapis procentowy w Excelu 2003

-Mamy przedstawione dane w arkuszu kalkulacyjnym pracowników sklepu z nasionami. Dane zawierają kwartalną sprzedaż nasion, które chcemy przedstawić w formie zapisu procentowego. Do tego wykorzystamy funkcje która znajduje się w pasku o nazwie „ zapis procentowy”


-Zaznaczamy obszar z daną liczbową i wciskamy przycisk „zapis procentowy”, tym sposobem mamy zmieniony zapis.



 
 

środa, 12 stycznia 2011

Formatowanie komórek w Excelu 2003


-Aby formatować określone dane wpisane w arkusz kalkulacyjny klikamy na zaznaczony obszar i prawym klawiszem myszy dajemy Formatuj komórki . W oknie dialogowym mamy sześć funkcji dzięki którym możemy zmienić nasze dane w komórkach są to min. Liczby wyrównanie, czcionka, obramowanie, desenie oraz ochrona.
-W opcji liczby możemy np. zmienić ilość miejsc po przecinku zaznaczając dane liczbowe.
-W opcji wyrównanie mamy możliwość zmienienia poziom wyrównania tekstu.
-W opcji czcionka jesteśmy w stanie zmienić styl czcionki , czcionkę oraz jej rozmiar.
-W opcji obramowanie możemy naszym danym dodać obramowanie, styl linii oraz rozmiar.
-W opcji desenie mamy możliwość dodania cieniowania komórki, oraz nadać jej odpowiedni kolor.
-W opcji ochrona  jest to funkcja chronienia lub ukrywania komórek, poprzednio jednak aby arkusz chronić musimy wybrać z paska Narzędzia, chroń arkusz.
-Po ustawieniach w oknie naciskamy przyciska OK.

Sortowanie danych w Excelu 2003

- Tworzymy wiersze z danymi. Jak widzimy mamy tu dane sprzedaży telefonów komórkowych. Są one nie posortowane i ciężko nam je czytać. Ułóżmy więc je według kolejności rosnącej czyli od najmniejszej do największej. 

-Sortowanie zaczynamy od zaznaczenia danych, które chcemy posortować. W naszym przypadku zaznaczamy zakres komórek A3:B12
-Następnie przechodzimy do zakładki Dane na pasku i wciskamy przycisk Sortuj.


-W oknie dialogowym wybieramy w oknie Sortuj Według wybieramy „Kolumna B” oraz zaznaczamy funkcje Rosnąco, wciskamy Ok.
-Widzimy wyniki sprzedaży zostały posortowane według naszych kryteriów .








wtorek, 11 stycznia 2011

Filtrowanie w Excelu

-Tworzymy listę z danymi 

-W pierwszej kolejności wprowadzamy kryteria filtrowania. Przyjmijmy iż interesują nas pracownicy którzy mieszkają w Gliwicach, urodzili się w roku 1988, oraz maja średnia wynagrodzenia większą lub równą 1800. Aby uzyskać taki zestaw danych, wprowadzamy w odpowiednie pola następujące dane:
-Do komórki B2 wpisujemy Gliwice
-Do komórki C2 wpisz 1988, a do D2: >=1800
-Z menu Dane wybierz polecenie Filtr/Filtr zaawansowany.
-Ustaw kursor w polu Zakres listy i zaznacz w arkuszu obszar obejmujący listę z danymi (także z nagłówkami kolumn).
-Przejdź do pola Zakres kryteriów i zaznacz obszar z kryteriami (w przykładzie A2:D2).




-Po zatwierdzeniu Przyciskiem OK, uzyskujemy listę z oczekiwanymi założeniami.


Tworzenie wykresów w Excelu 2003


-W arkuszu tworzymy następującą tabele, zaznaczamy zakres danych jakie chcemy umieścić w wykresie.

 
-Uruchamiamy  polecenie z menu Wstaw / Wykres

-W zakładce standardowe typy wybieramy typ oraz podtyp wykresu jaki chcemy uzyskać. Wybierz typ wykresu (kolumnowy) oraz podtyp (kolumnowy grupowany – czyli płaski). Na tym etapie można "podejrzeć", czy wybrany typ i podtyp wykresu jest optymalny. Wystarczy nacisnąć i przytrzymać przycisk Naciśnij i przytrzymaj, aby zobaczyć przykład. Następnie klikamy przycisk Dalej aby przystąpić do następnego kroku.



-W tym kroku można inaczej pogrupować dane na wykresie wybierając opcję Kolumny lub Wiersze. Zaznaczona opcja Wiersze - dane na wykresie są pogrupowane według nazwy telefonów. 








-W zakładce serie możemy samodzielnie zdefiniować nazwy serii w polu zaznaczonym kolorem czerwonym. W oknie etykiety osi x wprowadzamy dane zawierające zakres lat jaki chcemy mieć zawarty w wykresie. Następnie klikamy przycisk Dalej aby przejść do następnego kroku.







-Opcje wykresu pozwalają nam na dodanie do wykresu typowych opcji takich jak tytuły, etykiety danych, położenie legendy itp. Jednym z przykładów jest opcja tytuł w której możemy wpisać tytuł wykresu oraz tytuły osi. Po dokonaniu zmian klikamy przycisk Dalej aby przejść do następnego kroku.





-W ostatnim kroku decydujemy o położeniu wykresu na nowym arkuszu lub już na istniejącym. Opcja Jako obiekt  umieści wykres na tym samym arkuszu co tabelka. Opcja Jako nowy arkusz umieści wykres na nowym arkuszu w całości przeznaczonym na wykres. Jeśli chcesz powrócić do poprzednich kroków kliknij przycisk Wstecz. Aby zakończyć tworzenie wykresu kliknij przycisk Zakończ.




poniedziałek, 10 stycznia 2011

Funkcja „średnia” w Excelu

Mamy przedstawiony wykaz ocen pewnego ucznia aby wyliczyć średnią jego ocen stosujemy funkcje „średnia”. W polu B17 uruchomiamy opcje wstaw funkcję, wybieramy kategorie Statystyczne i funkcje Średnia.
W następnym oknie klikamy w pole Liczba 1 i zaznaczamy zakres komórek, z których chcemy obliczyć średnią i klikamy Enter.

środa, 5 stycznia 2011

Funkcja „jeżeli” w Excelu


PRZYKŁAD 1 :
W arkuszu mamy listę pracowników oraz ich listę płac i chcemy oznaczyć wiersze "1" w których kwota wynagrodzenia przekracza 2000zł. Klikamy w komórek E2 i wpisujemy formułę
=JEŻELI(D2>2000;1;0)i klikamy enter następnie rozciągamy komórkę E2 aż do wiersza E8

PRZYKŁAD 2:
W arkuszu mamy uczniów oraz wyniki egzaminu z Chemii, naszym celem będzie oznaczyć wiersze tych uczniów którzy zdali „Uczeń zdał” a tych którzy nie zdali „Uczeń nie zdał” granicą jaka kwalifikuje do zdania jest 70%.W wierszu E2 wpisujemy następującą formułę =JEŻELI((D2>70%); "Uczeń zdał"; "Uczeń nie zdał") i klikamy enter następnie przeciągamy aż do komórki E8.


Mnożenie w Excelu

Kolejną funkcja w Excelu  jest mnożenie. W tabeli którą mamy poniżej liczymy Iloczyn wysokości rachunku, musimy najpierw pomnożyć cenę towaru za kilogram przez jej ilość.

METODA 1:
Klikamy w pole D2 aby wyliczyć cenę sera i wpisujemy formułę
=B2*C2 i klikamy enter. Obliczenie iloczynów pozostałych artykułów jest bardzo proste . Wystarczy, że ustawimy kursor na prawym dolnym rogu komórki D i przeciągniemy go w dół.




METODA 2:
Zaznaczamy pole z komórka D2 i uruchomiamy opcje wstaw funkcję, wybieramy kategorie Matematyczny i funkcje Iloczyn.
W następnym oknie klikamy w pole Liczba 1 i zaznaczamy zakres komórek, które chcemy pomnożyć i klikamy Enter.
 
 
 

wtorek, 4 stycznia 2011

Funkcja suma

Na przedstawionej tabeli mamy kwartalny wykaz płac pracowników.
W arkuszu Lista płac chcemy zsumować pensje pracowników do tego celu używamy:
1 METODA :
Możemy zastosować adresu komórek F2 wprowadzamy następujące wyrażenie = C2+D3+E4, jest to metoda mało użyteczna w przypadku gdy mamy do wyliczenia większą ilość liczb.



2 METODA :
Jest metoda w której używamy funkcji Suma. W polu F2 klikamy wstaw funkcje , pojawi sam się okno dialogowe w którym wybieramy funkcje Suma, znajduje się w kategorii Matematyczne. W następnym oknie klikamy w pole Liczba 1 i zaznaczamy zakres komórek, które chcemy zsumować i klikamy Enter.



Szkolenia z Excela

Zapraszamy do lektury mojego bloga. Wszystko o Excelu