czwartek, 17 lutego 2011

Łączenie kilku ciągów znaków w jeden

Przedstawiona tabela zawiera imiona i nazwiska pracowników. W kolejnej kolumnie należy połączyć w  jeden ciąg znaków. Stosujemy do tego funkcje o nazwie  Złącz.teksty .Klikamy w komórkę D2 i wybieramy wstążkę formuły w sekcji Biblioteka funkcji wybieramy Tekstowe, a następnie Złącz.tekst. W oknie Argumenty funkcji Klikamy w pole Tekst 1 i komórkę B2 , następnie Tekst 2 wpisujemy ” ”.W pole Tekst 3 klikamy komórkę C2 i zatwierdzamy przyciskiem Ok. 



  




środa, 16 lutego 2011

Obliczyć cenę, uwzględniając ewentualnie rabat

Mamy przedstawioną tabelkę telefonów komórkowych oraz ich ceny. W komórce Cena po uwzględnieniu rabatu należy obliczyć ostateczną cenę książki , zależna od tego czy został przyznany rabat. Klikamy w komórkę E2 wybieramy wstążkę Formuły z sekcji Biblioteka funkcji wybrać Logiczne, a następnie Jeżeli. W oknie Argumenty funkcji klikamy pole Test logiczny. Kliknąć komórkę D2 i wpisać =”Tak”. Kliknąć w pole Wartość jeżeli prawda i kliknąć komórkę C2 i wpisać *(1-5%).Kliknąć pole Wartość jeżeli fałsz i kliknąć komórkę C2 i potwierdzić przyciskiem na myszy Ok. 








wtorek, 15 lutego 2011

Sprawdzenie, czy dane spełniają jeden z wielu warunków

Tabele przedstawia informacje o samochodach używanych . Zawarte są w niej informacje o przebiegu oraz wieku danego samochodu . Do tego stosujemy funkcję Lub. Sprzedawane są samochody ponad 2- letnie lub takie, które mają przebieg większy niż 180000. Klikamy w komórkę E2 i wybieramy wstążkę Formuły w sekcji Biblioteka funkcji wybieramy Logiczną a następnie Lub. W oknie Argumenty funkcji klikamy w pole Logiczna 1 i klikamy C2 i wpisujemy >180000. Następnie kliknąć pole Logiczna2 i kliknąć komórkę D2 i wpisać >2 i potwierdzamy przyciskiem ma myszy Ok








Wyznaczenie średniej sprzedaży w poszczególnych kwartałach

Mamy przedstawioną tabelkę sprzedaży w poszczególnych kwartałach, należy wyznaczyć średnią wartości sprzedaży w poszczególnych kwartałach klikamy w komórkę B8 wybieramy  wstążkę Formuły i z sekcji Biblioteka funkcji wybieramy  Więcej funkcji a następnie Statystyczne oraz Średnią. W oknie Argumenty funkcji klikamy pole Liczba1 przeciągamy wartości z I kwartału i wciskamy Ok. Wskazać prawy dolny róg komórki B8, wcisnąć i przytrzymać wciśnięty lewy przycisk myszy .








Wstawianie symboli w Excelu 2007

Umożliwia wstawianie nam znaków których nie ma na klawiaturze. Klikamy Wstaw a następnie Symbole. Gdy wybierzemy znak który nas interesuje klikamy w oknie dialogowym przycisk Wstaw




poniedziałek, 14 lutego 2011

Wyznaczamy maksymalną sprzedaż w poszczególnych kwartałach w Excelu 2007

-Mamy przedstawiona tabelkę która zawiera informacje o sprzedaży czterech handlowców w poszczególnych kwartałach. W komórkach od B7do D7 wyznaczamy maksymalną wartość sprzedaży w poszczególnych kwartałach.







-Aby to zrobić, należy kliknąć komórkę B7 i wybrać wstążkę Formuły. W selekcji Biblioteka funkcji wybrać Więcej funkcji, a następnie Statystyczne oraz Max. W oknie Argumenty funkcji Kliknąć pole Liczba 1 i zaznaczyć dane z kwartału pierwszego następnie kliknąć przycisk Ok. W dolnym rogu komórki B7 wcisnąć i przeciągnąć kursor komórki do D7.




Wyznaczanie minimalną sprzedaż w poszczególnych kwartałach w Excelu 2007

-Mamy przedstawiona tabelkę która zawiera informacje o sprzedaży czterech handlowców w poszczególnych kwartałach. W komórkach od B7do D7 wyznaczamy minimalną wartość sprzedaży w poszczególnych kwartałach.




-Aby to zrobić, należy kliknąć komórkę B7 i wybrać wstążkę Formuły. W selekcji Biblioteka funkcji wybrać Więcej funkcji, a następnie Statystyczne oraz Min. W oknie Argumenty funkcji Kliknąć pole Liczba 1 i zaznaczyć dane z kwartału pierwszego następnie kliknąć przycisk Ok. W dolnym rogu komórki B7 wcisnąć i przeciągnąć kursor komórki do D7.